“GOODYEAR BLIMPOM” IZNAD BLEDA (FOTO/VIDEO)

GOODYEAR BLIMP – EVROPSKA TURNEJA 2021

Jul 2021.

Tekst:Petar.Živković

Video i foto materijal:Milan Ognjanović, Matjaž Očko, Goodyear.

Bled! Jedan od bisera Slovenije. Nije ni čudo što je moćna kompanija “Goodyear” uvrstila i ovo parče zemaljskog raja za deo svoje “Evropske turneje 2021.” cepelina – Blimp.

Prilika da se leti ovim, najpoznatijim balonom na svetu, se ne propušta. Posle nekoliko kišnih dana, nebo je bilo kristalno čisto, vetar prijatan, a adrenalin na veoma visokom nivou. Let iznad čarobnog Bledskog jezera je nešto što se ne zaboravlja. Pogleda sa oko 300 metara visine, dok Blimp lagano klizi nebom je bio zaista fantastičan. Nadamo se da će video materijal i fotografije moći da vam dočaraju bar delić ovog neprocenjivog iskustva koje je imala naša ekipa. Naravno, treba istaći i besprekornu organizaciju koja je znatno doprinela sveopštom pozitivnom utisku.

Predstavljanje vazduhoplova Goodyear Blimp

Goodyear Blimp je vazdušni brod Zeppelin NT LZ N07-101, u prepoznatljivoj plavoj i žutoj boji kompanije Goodyear. Spoljašnjost Goodyear Blimpa je izrađena od istog materijala kao dušek na naduvavanje ili dečje igračke na naduvavanje, a oblik stomaka mu daje unutrašnji pritisak helijuma.

U unutrašnjosti Goodyear Blimpa postoji i dodatna polučvrsta konstrukcija od aluminijumskog okvira i ugljeničnih vlakana, na koju su pričvršćena tri 4-cilindrična motora. Motori obezbeđuju precizno upravljanje i omogućavaju da vazduhoplov lebdi u mestu i poleti i sleti vertikalno, baš kao i helikopter. Pilotska i putnička kabina, poznata i kao gondola, napravljena je od ugljeničnih vlakana i visi u blizini prednjeg dela trupa. Pristup kabini je omogućen preko lakih aluminijumskih stepenica, koje na zadnja vrata pričvršćuje član zemaljske posade.

Evropski Goodyear Blimp je isti model vazduhoplova kao tri Goodyearov-a Blimpa u SAD.

Karakteristike modela Zeppelin NT N07-101

Zeppelin NT N07-101 je najveći polučvrsti vazdušni brod na svetu, zahvaljujući tome što je dugačak čak 75 metara (skoro tri četvrtine dužine fudbalskog terena), širok 19,5 metara, a visok skoro 18 metara. Pokreću ga tri motora, svaki sa 200 konjskih snaga, koji omogućavaju brzinu do 125 kilometara na sat. Posebna odlika Goodyear Blimpa jeste da u toku lebdenja u mestu može da se okrene oko svoje ose i da uzleti odnosno sleti vertikalno. Bez problema može da leti na visini od 3000 metara, da lebdi iznad određene tačke i da pređe čak 1000 kilometara. Upravo zbog velikog dometa i male buke (u poređenju sa helikopterima, na primer), predstavlja odličnu platformu za snimanje iz vazduha na velikim sportskim i drugim događajima.

Goodyear Blimp kroz istoriju

Goodyear Blimp iza sebe ima bogatu istoriju, s obzirom na to da je već proputovao veliki deo sveta. Prvi prototip Goodyear Blimpa je, sa oznakom B1, 1917. godine poleteo nebom iznad Čikaga. 1955. godine su u SAD Goodyear Blimpovi prvi put korišćeni kao vazdušne platforme za televizijski prenos uživo. Goodyear Blimp se u Evropi prvi put pojavio 1972. godine.

U prošlosti je Goodyear-ov Blimp bio prisutan i na Olimpijskim igrama i takmičenjima Super Bowl, a sa tradicijom dužom od 100 godina postao je svetski poznata ikona i nezamenjiv na sportskim i drugim događajima. Vazdužni brod obezbeđuje spektakularne snimke iz vazduha brojnih trka, čime dodatno učvršćuje Goodyear-ovu poziciju u svetu moto-sporta.

Goodyear Blimp na evropskom nebu

Vazduhoplov pod imenom Europa je u Evropu stigao 1972. godine – pojavljivao se na brojnim sportskim i kulturnim događajima, između ostalog i na teniskom prvenstvu 1986. godine i čak na dva britanska kraljevska venčanja.

Prošle godine, Goodyear Blimp se posle 2012. godine ponovo vratio u Evropu, čime je Goodyear obeležio svoj povratak u svet moto-sporta i novo partnerstvo sa Eurosportom, u okviru kojeg je Goodyear Blimp zadužen za pokrivenost trka iz vazduha. Goodyear Blimp je ove godine krenuo na evropsku turneju, tokom koje će, pored lokacija na kojima se održavaju trke, posetiti i izabrane evropske zemlje, uključujući i Sloveniju. U avgustu će svoju prvu godišnjicu evropskog povratka obeležiti snimanjem svetskog prvenstva FIA u trkama izdržljivosti (24 sata Le Mana) i tako podržati Eurosportov veliki televizijski prenos uživo.

U vezi sa svojim povratkom u evropski svet moto-sporta, Goodyear je izabran za zvaničnog dobavljača pneumatika za klasu LMP2 Svetskog prvenstva u izdržljivosti (WEC – FIA World Endurance Championship) i Evropske serije Le Man, Britanskog prvenstva turing automobila  (BTCC – British Touring Car Championship) i Svetskog kupa saveza FIA za turing automobile (WTCR – FIA World Touring Car Cup) kao i Pure ETCR, prvog potpuno električnog prvenstva trkačkih automobila različitih brendova.

Interesantne istorijske činjenice o Goodyear-ovim Blimpovima:

 • Kompanija Goodyear je ušla u novonastalu avio-industriju kada je 1910. godine osnovala odeljenje za aeronautiku za plasman gumiranog platna i premaza za avione i vazduhoplove koji su lakši od vazduhaSvoj prvi balon napravili su 1912. godine, a naredne godine su počeli sa izradom vazduhoplova i s letenjem na nacionalnim i međunarodnim takmičenjima.
 • 1917. godine poleteo je prvi vazdušni brod, model B1.
 • 1925. godine poleteo je prvi reklamni Goodyear-ov vazduhoplov, punjen helijumom, koji je do odlaska u penziju 1931. godine, obavio više od 4500 letova.
 • 1930. godine Goodyear Blimp Defender je postao prvi vazdušni brod sa osvetljenim znakom.
 • Između 1940. i 1949. godine, Blimpovi Goodyear Reliance, Ranger i Resolute prvi put su opremljeni gramofonima, mikrofonima i zvučnicima, što je omogućavalo puštanje snimaka i pozdrava uživo.
 • 1955. godine Goodyear Blimpovi su prvi put korišćeni kao vazdušne platforme za emitovanje televizijskog nacionalnog programa uživo.
 • 1967. godine održano je prvo takmičenje Super Bowl, na kom je Goodyear Blimp Columbia, televizijskoj mreži obezbeđivao sliku iz vazduha.
 • 1972. godine napravljen je Goodyear Blimp Europa, koji je pokrivao letove u Evropi.
 • 1984. su Blimpovi Goodyear Columbia i America snimcima iz vazduha pokrivali Letnje olimpijske igre u Los Anđelesu.
 • 1996. godine Goodyear Blimpovi su snimcima iz vazduha ponovo pokrivali letnje olimpijske igre, ovog puta u Atlanti (SAD).
 • U poslednjih više od devedeset godina, u kojima je napravljeno više od 300 vazdušnih brodova, putnička kabina, tzv. gondola, razvijala se zajedno s promenama u vazduhoplovstvu. Rane iteracije bile su jednostavne: otvorene pilotske kabine sa analognim komandama, a koje su kasnije transformisane u zatvorene kabine. Do četrdesetih godina prošlog veka, a zatim do novog milenijuma, oblici i veličine gondola uglavnom se nisu menjali, a s novim tehnologijama osavremenjivali su se letački instrumenti. Danas je gondola Goodyear Blimpa vrhunskog kvaliteta, opremljena digitalnim pilotskim instrumentima, staklenom kabinom i elegantnom unutrašnjošću, potpuno u stilu brenda Goodyear.

Zanimljive činjenice o današnjem Goodyear Blimpu:

 • Na svakoj strani trupa i na repu vazduhoplova nalazi se po jedan 4-cilindrični motor, svaki sa 200 konjskih snaga, a koji vazdušni brod pokreću brzinom do 125 kilometara na sat.
 • U gondoli Goodyear Blimpa ima mesta za dva pilota i 12 do 14 putnika.
 • Optimalna visina za letenje Goodyear Blimpa je 300 m, što je malo niže od vrha Ajfelovog tornja.
 • Iako je Goodyear Blimp velik, uzletanje i sletanje s njim je tako lako da su dovoljna samo tri člana posade. Kada Goodyear Blimp sleće, glavni u zemaljskoj posadi drži mali indikator smera vetra, koji pilotu omogućava finalnu proveru smera vetra prilikom sletanja. Vazduhoplov uvek sleće u suprotnom smeru od vetra.
 • Goodyear ima tri baze vazduhoplovnih brodova u SAD – jezero Vingfut u gradu Safild u saveznoj državi Ohajo, Pompano Bič na Južnoj Floridi i Karson u okolini Los Anđelesa u Kaliforniji. Četvrta baza za Goodyear Blimp je u gradu Fridrihshafen, Nemačka.

Tehničke informacije i statistika letelice Goodyear Blimp:

 • Ukupna dužina: 75 m
 • Najveća širina trupa: 19,5 m
 • Ukupna visina: 17,4 m
 • Volumen trupa: 8425 mᶟ
 • Najveća brzina: 125 km/sat
 • Najveća visina letenja: 3000 m
 • Najduže trajanje leta: 22 sata

Pilotska ekipa na aerodromu Lesce kod Bleda u julu 2021. godine

Katrin Bord (Katharine Board)

 • Rođena: 29. 4. 1975. godine
 • Vazduhoplovstvu, preciznije vazdušnim brodovima, pridružila se sa 22 godine
 • Pozicija: Pilot, instruktor, ispitivač u letu

Fric Gunter (Fritz Guenther)

 • Rođen: 10. 12. 1963. godine
 • Nacionalnost: nemačka
 • Vazduhoplovstvu, preciznije vazdušnim brodovima, pridružio se 1990. godine sa 27 godina
 • Pozicija: Glavni pilot, instruktor, viši ispitivač u letu, glavni probni pilot

Oboje su vazdušnim brodovima upravljali u Severnoj Americi, Aziji, Evropi, a Fric Gunter i u Africi.

Trke, koje će Goodyear Blimp pratiti na svojoj evropskoj turneji

DestinacijaDatumDogađajLokacije letova na putu do/sa destinacija
Nirburgring, Nemačka5. 6. 2021. godine  Trka FIA World Touring Car Cup (WTCR), snimci trke iz vazduha za prenos EurosportaFridrihshafen, Štutgart, Manhajm, Visbaden, Koblenc, Bon (3. 6. 2021. godine)
London, Ujedinjeno Kraljevstvo  26. 6 – 30. 6. 2021. godine  British Touring Car Championship (BTCC) na Brands Hatch, snimci trke iz vazduha & poseta državiFridrihshafen, Bon, Ahen, Voterlu, Kortrajk, Kale, Fokston, Ešford, Ročester (24. 6 – 25. 6. 2021. godine)
Milano / Monca, Italija16. 7 – 18. 7. 2021. godineTrka FIA World Endurance Championship „6 sati Monce” (FIA WEC) & poseta državiFridrihshafen, Bazel, Bezanson, Dol, Šalon sir Saon, Lion, Valans, Avinjon, Nim, Marselj, Kan, Monako, Đenova (13. 7 – 15. 7. 2021. godine)
Ljubljana, Bled, Lesce, Slovenija   21. 7. 2021. godine*Poseta državiVerona, Padova, Venecija, Trst (20. 7. 2021. godine) i Grac, Vinernojštat, Vels, Minhen, Memingen (22. 7 – 23. 7. 2021. godine)
Vroclav, Poljska  31. 7 – 2. 8. 2021. godinePoseta državiMeminger, Augzburg, Regensburg, Plzen, Prag, Trutnov (29. 7 – 30. 7. 2021. godine)
Kopenhagen, Danska6. 8 – 8. 8. 2021. godineTrka „Real Electric Car Racing” (Pure ETCR)Grinberg, Frankfurt Oder, Berlin, Šverin, Libek, Femarn (3. 8 – 4. 8. 2021. godine) kao i Femarn, Libek, Hamburg, Hildešajm, Kasel, Frankfurt, Manhajm (9. 8 – 10. 8. 2021. godine)
Le Man, Francuska20. 8 – 22. 8. 2021. godine  Trka FIA World Endurance Championship / „24 sata Le Mana”, snimci trke iz vazduha za prenos EurosportaFridrihshafen, Bazel, Bezanson, Dol, Šalon sur Saon, Sanser, Orlean (18. 8 – 19. 8)

Leave a Reply

Najnovije

NOVI “KIJA “SORENTO”

Novi Kia Sorento je moćan, progresivan i svestran te kao najprestižniji član Kijinih sportskih terenaca u četvrtoj generaciji donosi dizajn i tehnologije za sve putne izazove..
Sorento je i u Srbiji.Pogledajte kako je proteklo otvaranje, kao i cenovnik…

NAPOLITANO ČESTITAO LUMINOZI

IZVRŠNI direktor brenda Lancia, Luka Napolitano čestitao je italijanskoj atletičarki Luminozi Baljoljo postavljanje rekorda na 100 metara sa preponama na Olimpijskom igrama u tokiju. Baljoljo je inače ambasador brenda Lancia.– Na nezaboravan dan za atletiku i za italijanski sport uopšte -rekao je Luca Napolitano, izvršni direktor brenda Lancia, – – sa velikim zadovoljstvom pridružujemo se […]

PROJEKAT UNAPREĐENJA POVEZANOSTI BANATA 2

JP Putevi Srbije poslali su saopštenje o upravo završenoj akciji – projekti “Unapređenje povezanosti Banata 2” – IBC2 Srbija / Rumunija.
Saopštenje prenosimo u celini uz napomene da su svi foto i video materijali dobijeni ljubaznošću JP Putevi Srbija kojima se još jednom zahvaljujemo na saradnji.

115 GODINA “LANCIE” – “ELEGANZA IN MOVIMENTO” (2.)

U drugoj epizodi dokumentarne serije o 115 godina Lancie, pod nazivom „Brend sa jedinstvenim identitetom“, Luca Napolitano, izvršni direktor marke Lancia i Roberto Giolito, šef nasledstva Alfa Romea, Fiata, Lancie i Brendovi Abarth razgovaraju o evoluciji logotipa i o poreklu imena kultnih Lancia automobila.

OSAM PREMIJERA U MINHENU

Štutgart/Minhen. Na predstojećem IAA MOBILITY salonu automobila u Minhenu koji će se održati od 7. do 12. septembra, Mercedes-Benz predstavlja svu širinu svoje trenutne i buduće ponude električne mobilnosti – od kompaktnih modela, luksuznih limuzina od višenamenskih vozila (MPVs).