Tekst i foto:Ljubomir Ivanović

Na skup u Paraćin otišli smo sa Daliborom Ružićem, predsednikom Srpskog saveza za istorijska vozila, njegovim autom Mini 1100 Specijal (1979), proizvodio se u Velikoj Britaniji, Belgiji i Nemačkoj, ovaj je iz Belgije, prvim specijalnim izdanjem Minija predstavljenim povodom 20 godina od početka proizvodnje Issigonisevog Minija.

Ljuba Ivanović i Dalibor Ružić

Srpski savez za istorijska vozila (SSIV) je član FIVA  (Fédération International des Véhicules Anciens), Međunarodne Federacije za istorijska vozila.

Oldtajmer klub AMK „Pomoravlje“ iz Paraćina, njegov predsednik Dejan Stević i njegovi članovi organizovali su stvarno jedan izvanredan skup starovremenskih vozila, motocikala, automobila i jednog kamiona. A njih je bilo oko 150, iz Rumunije, Bugarske, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske. Italije, jedan Italijan čija je devojka iz Paraćina, sa našeg Kosova i Metohije, Srbije, učešće su uzeli naši klubovi od Subotice i Novog Sada, preko Beograda i Vrnjačke Banje do Leskovca i Vranja.

Kod motocikala nekoliko Moto Guzzi Nuovo Falcone, svi bili na službi u JNA, jedan od njih crveni, restauriran uz pomoć originalnih delova, vlasnik iz Paraćina ih ima nekoliko, nekoliko  BMW-a i Horexa i jedan beli Moto Guzzi, svi u odličnom stanju, vlasništvo kolekcionara iz Paraćina. Zatim NSU Prima D (1957), motor 150 ccm, proizvedena u Nemačkoj i NSU Prima Pretis 5 zvezdica (1962), motor 175 ccm, proizvedena u Vogošći kraj Sarajeva, vlasnik obe je sa Umke i ima više primeraka i bavi se njihovom restauracijom.

Gost iz Novog Sada Bograd Milekšić ovoga puta je dovezao Audi 100 (1977), gost iz Leskovca ogromni Cadillac Eldorado, a gost iz Vranja lepi SAAB 96 prefarban u neoriginalnu žutu boju.

Gosti iz Rumunije su dovezli nekoliko Dacia 1300, licenca Renault R12, raznih godišta uz koje smo mogli da pratimo njihovo usavršavanje.

Gosti iz Bugarske su dovezli ogromnu GAZ Čajka, kojim su se nekada vozili najviši rukovodioci SSSR-a, GAZ Volga 22 Karavan (1966), Mosvić 400 – 420 i Moskvić  402.

Wartbur i Trabant su neposredno pred kraj proizvodnje svoje čuvene 2-taktne motore zamenili 4-voro taktnim  VW motorima, Wartburg 1.3 i Trabant 1.1.

Na skupu je bio čitav niz Fića, Zastava 750, sa kontra i obićnim vratima, uglavnom u solidnom stanju, čiji se vlasnici još propituju kako su tačno izgledali Fićini modeli, još Zastava 1100 (1961), nekoliko Zastava 1300, sada pomalo retki Zastava 101 i Zastava Yugo. I dva FIAT 500, uz onaj Paraćinskog budućeg zeta. I FIAT 127. Nekoliko Minija u odličnom stanju.

Od VW pre svih  Golf I, Golf I GTI i Golf I Kabrio, 1600 TL, a od Porsche-a  924 i 944.

Volvo je pre svega predstavljen modelima VP 544 (1960) i 122 Amazon (1964), uz nekoliko novijih.

Bio je izložen i čitav niz Mercedesa serije S, raznih godišta i raznih motora, zatim nekoliko modela SL. počev od najstarijeg  190, preko 560 i 600, uz veliki broj ostalih modela. Kao kuriozitet, Mercedes za pogrebna preduzeća, kakav je prevezao kovčeg Josipa Broza Tita iz voza iz Ljubljane na Beogradskoj železničkoj stanici.

Od Francuza Renault R4 i R10, Peugeot 404 i 504, Citroen je bio predstavljen modelima 2CV (Spašek), Dyane, DS, BX, CX. i jedan kamion Hanomag 206 (1967).

Najstariji učesnik je bio Pontiac Six Type (1931) predsednika kluba domaćina.

Jedan odlično organizovan višednevni skup, potpomognut od strane velikog broja sponzora, pre svega lokalnih.