Tekst: Petar Živković

Foto: Aleksandar Jelenković

Kineski automobil?

Da li biste ga kupili?

Ovo pitanje postavili smo i našim članovima Asocijacije automobilskih novinara i članovima Auto press kluba UNS i brojnim kolegama koji su, na promociji vozila „Chery“ na pisti NAVAK, isprobali ovaj model, kojeg smo, zahvaljujući kompaniji Chery Srbija imali na sedmodnevnom testu “ tiggo 7 pro“.

Samo jedan odgovor je bio negativan:

– Ne jer bih dodao još malo para i kupio veći, „tiggo 8 pro“.

Ono što je najveći „minus“ ovog vozila, složiće se svi dobri (a i oni manje dobri) poznavaoci prilika u auto- industriji i srpskom auto tržištu, nije ni kvalitet, ni cena, ni dizajn, ni motor već – predrasuda sa kojom prosečni srpski kupac ulazi u auto salon – „kineski auto“.

Srećom, ovaj automobil je i na prvi pogled toliko dobar, pa potpomognut razumnom cenom, uz garanciju od sedam godina, vrlo brzo razbija predrasude, preduverenja kojima smo, ne samo kupci automobila, skloni.

Automobil na našem testu chery tiggo 7 pro“ je krosover, trenutno najpopularnija kategorija vozila. Dug je tačno 4, 5 metara, širok 1,42 metra, visok je 1,70 metara i ima klirens, iliti najbližu tačku u odnosu na tlo od 196 mm. Zapremina prtljažnika je 475 litara.

Motor pod haubom je benzinac od 1.598 ccm.Maksimalna snaga je 186 KS a najveći obrtni moment 273 nm. Menjač je automatski sa sedam stepeni orenosa i dvostrukim kvačilom. Od 0 do 100 kilometara na ča,s stiže za 8,28 sekundi a maksimalna brzina je 200 kilometara na čas.

Na našem testu je trošio znatno manje od fabrički deklarisanih 8,6 litara na 100 kilometara i potrošnja se kretala oko 7,5 litara na 100 km.

Automobil na našem testu je imao paket opreme „noble black“ koji bukvalno “ nema šta nema“ počevši od enormnog broja senzora,radara,kamera, bezbrojnih asistencija, vrhunskog audio sistema do panorama krova, savršenog enterijera, skupocene kože.

Spisak opreme po “ paketima“ je toliko obiman ( i u početnom paketu „comfort“) da nam je lakše da vas zamolimo da kliknete na LINK koji će vas odvesti na zvaničan sajt Chery Srbije nego da kuckamo “ Rat i mir“.

Cena ovog modela je u trenutku našeg vraćanja vozila sa testa bila 28.990 evra ali, kako je Bg car show, Sajam automobila pred nama, preporučujemo da skoknete do štanda Chery i proverite trenutne cene.

Najavljuju se i posebne pogodnosti kupovine, ali o tom za vreme i posle sajma.